Detailní průvodce pro výběr vaší kamery a kamerového systému

 

Jste majitelem nemovitosti a řešíte, jak efektivním způsobem zabezpečit svůj dům, garáž či jiný objekt (sklady, kanceláře, parkoviště, aj.) před nevítanými návštěvníky, a to nejen v nočních hodinách? Jak zvolit vhodnou bezpečnostní kameru, či bezpečnostní systém? V našem článku se dozvíte, na co všechno byste si při jejich výběru měli dát pozor a co byste měli zohlednit. 

Bezpečnostní kamery se staly nedílnou součástí moderního světa a setkáváme se s nimi stále častěji téměř na každém kroku. Zajišťují nám pocit bezpečí, ať už se nacházíme venku nebo uvnitř. Jejich ovládání se stává čím dál tím intuitivnější a jednodušší nejen díky možnosti jejich propojení s vašimi smartphony. Díky nim můžete své objekty sledovat v reálném čase a navíc máte k dispozici řadu chytrých funkcí, jež přispívají k vaší celkové bezpečnosti. Jaké parametry tedy při výběru bezpečnostních kamer pro vaše domy a objekty zohlednit?

Co se v našem průvodci dočtete?

  1. Výhody bezpečnostních kamer
  2. Umístění bezpečnostních kamer
  3. Značení bezpečnostních kamer
  4. Provedení bezpečnostních kamer
  5. Rozlišení u bezpečnostních kamer
  6. Drátová vs. bezdrátová kamera
  7. Napájení ze sítě/solárním panelem
  8. Funkce detekce pohybu u bezpečnostní kamery 
  9. Barevný nebo černobílý záznam bezpečnostních kamer
  10. Noční vidění u kamerových systémů
  11. Analogové versus digitální bezpečnostní kamery
  12. Komprese videa
  13. Ukládání záznamů z vašich bezpečnostních kamer
  14. Záznam zvuku
  15. Skryté bezpečnostní kamery
  16. Rotace a zorný úhel venkovních i domácích bezpečnostních kamer
  17. Zoom u bezpečnostních kamer
  18. Obrazový snímač (senzor) bezpečnostní kamery
  19. Připojení kamery do bezpečnostního systému
  20. Konektivita bezpečnostní kamery
  21. Další funkce bezpečnostních kamer
  22. Závěrem

 

Výhody bezpečnostních kamer

Bezpečnostní kamery se staly nezbytným pomocníkem nejen ve firmách, ale i v domácnostech. Níže uvádíme několik důvodů, proč byste měli zvážit jejich pořízení i vy.

  • Monitorování interiéru a exteriéru - bezpečnostní kamery vám umožňují sledovat jak vnitřní, tak vnější prostory vašeho domu, bytu nebo kanceláře. To znamená, že máte neustále přehled o tom, co se děje ve vašich objektech.
  • Detekce obličeje - moderní kamery jsou vybaveny technologií detekce obličeje, díky čemuž budete mít dokonalý přehled o tom, kdo se právě nachází v daném monitorovaném prostoru. Tato funkce je zvláště užitečná pro rodiče, kteří chtějí mít přehled o tom, kdy jejich děti dorazily domů.
  • Dětská chůvička - mohou sloužit i jako dětské chůvičky. Můžete pomocí nich sledovat své děti, i když se nenacházíte ve stejné místnosti. 
  • Sledování domácích mazlíčků - můžete sledovat vaše domácí mazlíčky a díky obousměrnému zvuku s nimi také komunikovat. To je zvláště užitečné, pokud necháváte své mazlíčky doma samotné po delší dobu.
  • Snadné ovládání - lze je snadno ovládat a sledovat přes mobilní telefon. To vám umožňuje mít neustálý přehled o vašem majetku, ať už jste kdekoli.
  • Chytré funkce - mnoho kamer nabízí různé druhy chytrých funkcí, jako je detekce pohybu, upozornění na neobvyklé aktivity a další. Tyto funkce zvyšují bezpečnost a pohodlí uživatelů.

 

Umístění bezpečnostních kamer

Správné umístění bezpečnostních kamer je klíčovým faktorem pro zajištění jejich maximálního pokrytí a efektivity. Kamery se zpravidla dělí na venkovní a vnitřní. Při výběru vhodné bezpečnostní kamery byste tedy měli zvážit, kde ji budete instalovat. 

 

Venkovní kamery

Pokud plánujete umístit bezpečnostní kameru venku na váš dům či jiný objekt, ujistěte se, že má vhodný stupeň ochrany (IP rating), aby odolávala povětrnostním vlivům. Venkovní kamery jsou navrženy tak, aby vydržely různé klimatické podmínky a fungovaly spolehlivě i při extrémních teplotách. Bývají proto většinou robustnější, voděodolné a vybavené režimem pro noční vidění. Aby bylo možné umístit je ven, musí venkovní kamery splňovat ideálně IP66 nebo IP68. 

 

Vnitřní kamery

Jak je již patrné z jejich názvu, jsou tyto kamery určeny pro použití ve vnitřních prostorách, ať už u vás doma, nebo v kancelářích, atd. Obvykle nedisponují dostatečnou ochranou proti vlhkosti a prachu, takže by venku nefungovaly správně a mohlo by rychle dojít k jejich poškození. Zpravidla bývají spíše menších velikostí, abyste je mohli nenápadně umístit ve svých domácnostech, na chodbách, recepcích a podobně. 

 

Vhodné umístění bezpečnostních kamer

Bezpečnostní kamery by měly být umístěny na strategických místech, odkud mohou pokrýt co největší možnou plochu. V exteriéru se zpravidla instalují nad vchodové dveře daného objektu, na rohy budov nebo do zahrad. V interiéru je pak typická jejich instalace do chodeb, obývacích pokojů nebo místností, kde se nachází cennosti. Kamery se obvykle instalují ke stropům nebo do rohů místností.  

Značení bezpečnostních kamer

Stupeň krytí, tzv. IP (Ingress Protection) kamer, tedy stupeň odolnosti vůči povětrnostním podmínkám a vlivům, je u bezpečnostních kamer značen pomocí číselné stupnice. Čím je číslo vyšší, tím je daný model odolnější. Kamery pro venkovní použití mají vyšší čísla, např. IP66.

První číslice, jejíž hodnota se pohybuje v rozmezí 0 - 6, informuje o úrovni ochrany zařízení proti vniknutí pevných těles, tedy prachu a dalších nečistot do kamery samotné. Čím vyšší číslo, tím lepší ochrana. 

Druhá číslice, v rozmezí 0 - 8, vás pak informuje o tom, nakolik je daná bezpečnostní kamera odolná proti proniknutí vody a dalších kapalin. Opět platí, že čím vyšší číslo, tím vyšší stupeň ochrany. 

 

Provedení bezpečnostních kamer

Bezpečnostní kamery pro kamerové systémy se vyrábějí v několika různých provedeních, která se od sebe liší tvarem, funkcemi a způsobem instalace. Mezi nejběžnější typy bezpečnostních kamer patří:

bullet_kamery_kamerovy_svet_blog_600

Bullet kamery

Tyto kamery mají podlouhlý tvar připomínající váleček. Dalším znakem je pevný kryt a objektiv, který nelze měnit. Jsou ideální pro venkovní použití, protože jejich tvar umožňuje snadné nasměrování na specifické oblasti. Jsou opatřeny krytím IP66. 

dome_kamery_kamerovy_svet_blog

Dome kamery

Tyto kamery jsou opatřeny krytem půlkulovitého tvaru, díky čemuž je lze snadno připevnit přímo na strop nebo stěnu. Jsou často používány v interiérech, protože jejich diskrétní design se dobře hodí do různých prostředí. Navíc díky svému tvaru se mohou otáčet horizontálně až o 360° a vertikálně až o 100°. V závislosti na modelu můžete obraz přibližovat a oddalovat, případně měnit zaostření, a pod. K jejich ovládání budete potřebovat připojení k PC. Dome kamery nejsou příliš vhodné do exteriérů. Je tomu tak proto, že přes sebe mají kopuli a pokud zaprší, déšť na nich nechává stopy, což vede ke snížení kvality obrazu. 

Turret_kamery_kamerovy_svet_blog

Turret kamery

Tyto kamery jsou kombinací dvou předchozích typů: bullet a dome kamer. Jsou snadnější na instalaci než dome kamery a nabízejí větší flexibilitu při směrování objektivu, díky svému kulovému kloubu. Turret kamery nemají výše zmíněný kryt jako dome kamery. Jsou proto vhodné jak do interiéru tak do exteriéru

 

Cube kamery

Díky svému tvaru (který připomíná kostku) jsou určeny pro umístění na rovné plochy, například na police nebo stoly. Jsou vhodné pro vnitřní použití a často se používají v domácnostech (i jako webkamery).

PTZ_kamery_kamerovy_svet_blog

PTZ kamery

PTZ je zkratkou slov Pan-Tilt-Zoom. Tyto kamery umožňují dálkové ovládání směru a přiblížení objektivu. Jsou ideální pro monitorování velkých ploch, protože mohou pokrýt široký rozsah.

Fisheye_kamerovy_svet_blog

Fisheye kamery (tzv. panoramatické kamery)

Poskytují širokoúhlé záběry díky svému speciálnímu objektivu, který umožňuje 360° pohled. Jsou ideální pro sledování velkých místností nebo otevřených prostor. Výsledný záznam je sice poněkud zkreslený, ale široký úhel záběru toto kompenzuje.

 

Rozlišení u bezpečnostních kamer

Jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru bezpečnostní kamery je rozlišení. Rozlišení udává počet pixelů na obrazovce, což přímo ovlivňuje výslednou kvalitu obrazového záznamu. Vyšší rozlišení znamená lepší kvalitu obrazu a zobrazení více detailů, což může být klíčové pro identifikaci osob nebo předmětů. Pokud jde o rozlišení, pak máme:

  • Standardní rozlišení - 1920 × 1080 px (Full HD) je považováno za základní standard, který poskytuje dostatečně kvalitní obraz pro většinu aplikací.
  • Vyšší rozlišení - kamery s rozlišením až 4512 × 1728 px (4K Ultra HD) nabízejí ještě lepší kvalitu obrazu, což je ideální pro sledování detailních záběrů a velkých ploch.

Je logické, že vyšší rozlišení znamená také větší velikost záznamu, což vyžaduje více úložného prostoru. Proto je důležité při výběru bezpečnostní kamery pro váš bezpečnostní systém zvážit také kapacitu úložiště a možnosti komprese dat.

 

Drátová vs. bezdrátová kamera pro váš bezpečnostní systém

Bezpečnostní kamery lze rozdělit do dvou hlavních kategorií podle způsobu připojení: drátové a bezdrátové.

 

Drátové kamery

Tyto kamery jsou připojeny k síti pomocí kabelů. Instalace je složitější, protože vyžaduje rozvod kabeláže, ale nabízí stabilní a kvalitní přenos obrazu. Nemusíte se starat o výměnu baterií, což je velká výhoda.

 

Bezdrátové kamery

Bezdrátové kamery se připojují k síti prostřednictvím WiFi. Jsou jednodušší na instalaci, protože nevyžadují žádnou kabeláž, ani elektrickou síť v dosahu. Nevýhodou je nutnost pravidelné výměny baterií, případně jejich nabíjení a potřeba stabilní a rychlé WiFi sítě pro kvalitní přenos obrazu. Bezdrátové kamery mohou také hůře snášet nepříznivé podmínky, jako je zima nebo vlhko. 

kamera_se_solarnim_napajenim_kameroy_svet_blog

Solární napájení bezdrátových kamer

Některé bezdrátové kamery podporují solární napájení, což snižuje potřebu časté výměny baterií a zvyšuje jejich autonomii.

 

Funkce detekce pohybu u bezpečnostních kamer

Moderní bezpečnostní kamery nejen nahrávají obraz, ale také jej analyzují a informují vás o případných změnách v monitorovaném prostoru. Detekce pohybu je jednou z nejdůležitějších funkcí, která výrazně zvyšuje efektivitu a užitečnost kamerového systému. Mezi funkcemi detekce pohybu naleznete: 

  • Detekce pohybu - kamery umí detekovat pohyb a rozpoznat osoby od zvířat, či pohybujících se předmětů. Neunikne vám proto žádná aktivita v monitorovaném prostoru. Pokud je kamera vybavena touto funkcí a je nastavena, začne nahrávat dění v monitorovaném prostoru až v okamžiku, kdy detekuje nějaký pohyb. Citlivost kamery na pohyb si můžete sami nastavit, aby nedocházelo ke spuštění nahrávání při rozsvícení nebo při pohybu vašich domácích mazlíčků. 
  • Detekce obličeje - některé kamery mají schopnost rozpoznávat jednotlivé obličeje, což vám umožňuje být informováni, když se v monitorovaném prostoru objeví jakákoliv cizí osoba
  • Detekce narušení - tato funkce vás upozorní, když dojde k pohybu ve sledovaném prostoru. Kamery mohou také rozpoznat neoprávněnou manipulaci, například pokud někdo kameru zakryje nebo s ní jinak manipuluje.
  • Detekce rozbití skla - kamery mohou vyvolat poplach, jakmile dojde k rozbití okna či výlohy, což zvyšuje úroveň zabezpečení proti vloupání.
  • Aktivní zóny - umožňují vybrat specifické oblasti, kde má kamera detekovat pohyb, například dveře, či okna. To zvyšuje přesnost a minimalizuje falešné poplachy.
  • Autotracking - některé kamery umí sledovat pohybující se objekty, což je užitečné pro sledování vetřelců nebo jiných důležitých událostí.

 

Barevný nebo černobílý záznam bezpečnostních kamer

Pokud jde o obraz samotný, můžete si kromě ostatních uvedených parametrů vybrat také mezi barevným a černobílým záznamem. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a kdy je který z nich vhodnější?

 

Bezpečnostní kamery s černobílým záznamem

Mají velmi dobrou světelnou citlivost. Jsou proto vhodné pro natáčení záznamů v místech se zhoršenými světelnými podmínkami. Pokud není v daném prostoru či objektu dostatek světla, černobílý záznam je výrazně kvalitnější než záznam kamer s barevným snímáním. Nicméně, v důsledku rozvoje moderních technologií se od jejich použití postupně upouští. 

 

Bezpečnostní kamery s barevným záznamem

Disponují o něco horší světelnou citlivostí, přesto vám tyto kamery během dne poskytnou velmi kvalitní záznam. Pokud jde o noční režim, bude potřeba využít přísvitu. I přesto, že mají nižší světelnou citlivost a výsledný záznam může být o něco zrnitější, budete se ve výsledném záznamu rychleji orientovat díky jeho barevnému spektru. 

 

Noční vidění u kamerových systémů

Noční vidění je nezbytnou funkcí u zabezpečovacích kamer, protože k většině incidentů dochází právě v nočních hodinách. Kamery s nočním viděním vám umožňují sledování a nahrávání obrazu i za špatných světelných podmínek. Můžete se setkat s těmito funkcemi pro noční vidění:

  • Infrared (IR) přísvit - jedná se o funkci, kdy LED diody, zabudované v bezpečnostní kameře, vydávají světlo v infračerveném spektru. Kamery toto infračervené světlo používají k osvícení prostoru ve tmě nebo při zhoršených světelných podmínkách.
  • Barevné noční vidění - některé moderní kamery nabízejí barevné noční vidění, což poskytuje detailnější a přesnější záběry než tradiční černobílé noční vidění.

Noční režim ukazuje, jaká je kvalita obrazu dané kamery. V noci není ani tak důležité rozlišení vaší kamery, jako její citlivost. Ta se udává v jednotkách zvaných LUX. Čím menší je číslo, tím je kamera citlivější. Kamera s označením 0,001 LUX je citlivější a má lepší noční vidění, než ta s označením 0,01 LUX.

IR_prisvit_kamerovy_svet_blog

Jak funguje IR přísvit?

Délka přísvitu se vyjadřuje v metrech a je vždy uvedena ve specifikacích daného modelu. Je třeba pamatovat na to, že různé předměty odrážejí světlo různým způsobem (odrazivost je jiná na bílé barvě a odlišná na tmavé vegetaci) a proto je potřeba počítat s rezervou. Pokud tedy potřebujete zachytit i předměty, pohybující se ve vzdálenosti 20 metrů ve tmě, raději si pořiďte bezpečnostní kameru s přísvitem o dosahu 30 metrů. 

Přísvit funguje na principu infračerveného světla, které je pro lidské oko neviditelné, ale kamery jej zaznamenávají. Kolem objektivu naleznete sadu infračervených LED diod, které emitují infračervené světlo. Senzor kamery (ať už CCD nebo CMOS) vnímá všechny druhy světla, včetně infračerveného. Díky tomu může kamera s nočním viděním zachytit pohyb člověka i v tomto pro lidské oko neviditelném spektru (tedy ve tmě). 

Přepínání mezi režimem za denního světla a režimem pro noční vidění je automatické. Jakmile dojde k poklesu světla pod určitou úroveň, aktivují se LED diody a kamera začne snímat obraz, často v černobílé kvalitě, kvůli lepšímu kontrastu a detailům. 

 

Analogové versus digitální bezpečnostní kamery

Bezpečnostní kamery se dále rozdělují podle technologie, kterou využívají k nahrávání a zpracování obrazových záznamů. Dělí se na analogové kamery, jejich variantou jsou tzv. AHD kamery, a poté na kamery digitální, tedy na IP kamery a HD-SDI kamery.

 

Analogové bezpečnostní kamery

Analogové bezpečnostní kamery jsou postupně vytlačovány novějšími a modernějšími typy bezpečnostních kamer, kterými jsou digitální, neboli IP kamery. Hlavním důvodem je nižší kvalita obrazu ve srovnání s digitálními, a to pouhých 720 x 540 px. I přesto se stále jedná o nejrozšířenější technologii na trhu, jenž se vyznačuje poměrně vysokou spolehlivostí, snadnou instalací a možností správy na dálku. U analogových kamer se můžete setkat s tím, že jejich rozlišení bude udáváno v jednotce TVL (tzv. televizní řádky), kdy se standardní rozlišení pohybuje kolem 330 TVL a ty lepší modely dosahují až 420 TVL. 

AHD_kamery_kamerovy_svet_blog

AHD kamery (Analog High Definition)

Jedná se o pokročilejší a modernější analogové technologie, které mají nahradit starší analogové kamery, aby nebyly zcela vytlačeny digitálními kamerami. Nabízí uživatelům Full HD rozlišení (až 1920 x 1080 px), což poskytuje výrazně detailnější obraz než klasické analogové systémy.

IP_kamery_kamerovy_svet_blog

Digitální bezpečnostní kamery (IP kamery)

Tento druh bezpečnostních kamer je známý pod názvem IP (Internet Protocol) kamery. Kromě výrazně lepší kvality a ostrosti obrazu je hlavním znakem těchto kamer bezdrátový přenos obrazu. Další výhodou je vysoká rychlost přenosu dat a řada moderních chytrých funkcí, jako je například rozpoznávání obličejů, SPZ, počítání objektů nebo i termo záznamy. Tyto chytré funkce využívají technologii Al. Pro přenos obrazu používají počítačovou síť a kvalita záznamu dosahuje až 2560 x 1920 px. Jsou vybaveny technologií vzdáleného přístupu - lze je tedy ovládat odkudkoliv, kde se připojíte k internetu. Jejich hlavním mínusem jsou vyšší pořizovací ceny a vysoké nároky na přenos dat. Další nevýhodou je složitější instalace, která vyžaduje znalost síťové infrastruktury a konfigurace přes webové rozhraní.

Pokud se vám zkratka IP zdá povědomá, máte pravdu. Výše v našem průvodci jsme již jednou zkratku IP použili, když jsme zmiňovali stupeň krytí, tedy ochrany před povětrnostními vlivy. takže IP kamera je druh bezpečnostních kamer, které jsou chytré (tedy využívají internetového připojení, atd.) a IP jako zkratka pro Ingress Protection je pak jedním z parametrů každé jednotlivé kamery, který vás informuje o její odolnosti vůči vniknutí prachu a o její voděodolnosti. 

 

HD-SDI bezpečnostní kamery

Jedná se o velmi mladou technologii, jejíž hlavní předností je jednoduchá instalace a infrastruktura, a také rozlišení obrazu ve Full HD kvalitě. Video je přenášeno bez zpoždění a poskytují výborný obraz při velké snímkové frekvenci.

 

Komprese videa

Komprese videa je klíčová funkce, která slouží ke zmenšení velikosti datových souborů, aniž by došlo k výrazné ztrátě kvality obrazu. Existují různé typy kompresních kodeků:

  • Ztrátové kodeky - tyto kodeky výrazně snižují velikost souborů, ale při tom dochází ke ztrátě části informací. Nejčastěji používané ztrátové kodeky jsou H.264 a H.265, které poskytují dobrý kompromis mezi kvalitou obrazu a velikostí souboru.
  • Bezztrátové kodeky - tyto kodeky uchovávají všechny informace, takže kvalita obrazu zůstává neporušená, ale komprese není tak účinná a soubory jsou větší.

 

Ukládání záznamů z vašich bezpečnostních kamer

Bezpečnostní kamery ukládají záznamy na různá úložiště. Vliv na jeho potřebnou velikost může mít i funkce detekce pohybu v monitorovaném prostoru. Můžete se setkat s těmito druhy úložišť:

  • Vnitřní úložiště - některé druhy bezpečnostních kamer mají vestavěnou paměť nebo podporují paměťové karty, které umožňují ukládání záznamů přímo v zařízení. Tento způsob ukládání záznamů je velmi jednoduchý, jeho nevýhodou je ale omezená kapacita úložiště.
  • Vzdálené úložiště - tyto kamery dokáží ukládat záznamy na vzdálené servery nebo cloudové platformy. Jedná se především o novější modely, jako jsou IP kamery. Často bývají napojeny na rekordéry nebo cloudové služby, které umožňují přístup k záznamům odkudkoli přes internet.
  • Rozšiřitelné úložiště - můžeme označit jako  vnitřní úložiště dané bezpečnostní kamery, které lze rozšířit pomocí různých typů paměťových karet. Díky nim budete moci zvýšit kapacitu úložiště a uchovávat tak více záznamů.

 

Záznam zvuku

Bezpečnostní kamery určené pro vnitřní využití často disponují vestavěnými mikrofony a reproduktory, což umožňuje obousměrnou komunikaci a záznam zvuku. S touto funkcí se můžete setkat i u některých venkovních kamer.

  • Vestavěné mikrofony - umožňují nahrávání zvuku, což je užitečné pro získání kompletního přehledu o dění v monitorovaném prostoru.
  • Vestavěné reproduktory - díky nim můžete komunikovat s osobami v monitorovaném prostoru. Tuto funkci oceníte především při komunikaci s vašimi dětmi, domácími mazlíčky nebo s vašimi návštěvami.

kamery_s_vestavenym_reproduktorem_kamerovy_svet_blog

Skryté bezpečnostní kamery

V určitých situacích může být nezbytné bezpečnostní kameru ukrýt. Výrobci s tímto faktem počítají a některé kamery lze skrýt například za sklo se zrcadlovou fólií nebo existují modely, kterým stačí pro snímání pár milimetrů a můžete je ukrýt do rozvodných krabic nebo světel. 

Kromě skrytých kamer máte možnost mystifikovat případné zloděje pomocí atrap kamer a kamerových systémů. Tyty atrapy jsou k nerozeznání od pravých kamer a získáte je za zlomkovou cenu těch pravých. Pro větší autenticitu jsou tyto “modely” vybaveny blikající LED diodou, dráty a detailně zpracovaným provedením. 

 

Rotace a zorný úhel venkovních i domácích bezpečnostních kamer

Každá bezpečnostní kamera má různé zorné úhly, což ovlivňuje, jak velkou oblast před objektivem kamera zachytí. Některé kamery mají funkci rotace, která umožňuje pokrytí širšího prostoru.

  • Zorný úhel - zorný úhel kamery určuje, jak široký záběr kamera poskytuje. Kamery s širokým úhlem mohou pokrýt větší oblast, což snižuje počet potřebných kamer pro kompletní pokrytí.
  • Rotace - kamery s funkcí rotace mohou otáčet objektiv až o 360°, což umožňuje sledování celé místnosti nebo prostoru bez potřeby více kamer.

Pamatujte ale, že PTZ kamera (otočná kamera), se sice může otočit do potřebného směru, nicméně v momentě, kdy se otočí, může se v nesnímané části stát něco důležitého a vy o tom nebudete vědět. Pokud tedy nebude daný kamerový systém neustále pod dohledem (např. bezpečnostního pracovníka), je lepší pořídit si několik statických kamer a rozmístit je tak, aby byl neustále pokrytý celý monitorovaný prostor. V nepřetržitých provozech je pak vhodné tyto dva systémy adekvátně kombinovat.

Kamerovy_system_kamerovy_svet_blog

Zoom u bezpečnostních kamer

Zoom je další důležitou funkcí u bezpečnostních kamer, která umožňuje přiblížení a detailnější sledování objektů v monitorovaném prostoru. Rozlišujeme dva druhy zoomů:

  • Optický zoom - přibližuje snímaný obraz pomocí objektivu, aniž by došlo ke ztrátě kvality výsledného záznamu. Tento typ zoomu je ideální pro sledování detailů na větší vzdálenosti.
  • Digitální zoom - zvětšuje snímané body, což může vést k rozostření obrazu. Digitální zoom je méně kvalitní než optický, i přesto však může být užitečný pro základní přiblížení.

 

Obrazový snímač (senzor) bezpečnostní kamery

V dnešních bezpečnostních  kamerách se využívají dva typy obrazových snímačů. Jedná se o čipy, které snímají barevné obrazy. Dělíme je na:

  • CCD snímače - tento druh je citlivější na světlo. Při jeho dostatku jsou snímané obrazy ve výrazně lepší kvalitě, než ty snímané za zhoršených světelných podmínek. Využívají se především v bezpečnostních kamerách s vyšším rozlišením a jejich hlavní nevýhodou je vyšší pořizovací cena. Zkratka CCD pochází z anglických slov Charge-Coupled Device (zařízení s vázanými náboji). Rozsah rozlišení těchto snímačů je 3 - 10 Mpx. 
  • CMOS snímače - Tyto mají nižší citlivost na světlo, ve srovnání s CCD snímači. Pokud je však snímaný prostor dostatečně osvětlen, tento problém nemusíte řešit. Jejich hlavní výhodou jsou menší rozměry a především nižší pořizovací cena

 

Připojení kamery do bezpečnostního systému

Jednotlivé modely bezpečnostních kamer mohou být připojeny k vaší síti pomocí různých způsobů.

  • WiFi - jedná se o nejčastější způsob připojení, který umožňuje snadnou instalaci a flexibilitu při umístění kamer. Pokud je internetové připojení nestabilní, není záznam odeslán v vašeho počítače ihned, ale dojde k jeho uložení na SD kartu.
  • Ethernet - drátové připojení, které nabízí stabilní a rychlý přenos dat. Je ideální pro kamery, které vyžadují nepřetržitý přenos obrazu vysoké kvality.
  • ZigBee - tato technologie umožňuje propojení zařízení od různých výrobců a jejich ovládání prostřednictvím PC, mobilního telefonu nebo tabletu.
  • Bluetooth - umožňuje ovládání kamer na krátkou vzdálenost, obvykle několik desítek metrů. Kamery se mohou spárovat s mobilním telefonem nebo PC.
  • GSM - kamery s GSM připojením používají telekomunikační síť a vyžadují SIM kartu. Při výběru vhodné kamery je ještě potřeba zvážit to, zda vámi vybraný model podporuje i 5G připojení k síti, které je výrazně rychlejší, než připojení 4G, jenž má zatím lepší pokrytí. Kamery s tímto typem připojení jsou vhodné pro místa, kde není dostupné WiFi nebo Ethernetové připojení. 

 

Konektivita bezpečnostní kamery

Bezpečnostní kamery jsou kompatibilní s různými operačními systémy vašich chytrých zařízení a mohou být integrovány do chytrých domácích systémů.

  • Operační systémy - při výběru bezpečnostní kamery si vždy ověřte, který operační systém podporuje (Android, iOS, Windows). To ovlivňuje možnosti ovládání a integrace s jinými zařízeními.
  • Chytré domácí systémy - mnoho kamer je kompatibilních s chytrými domácími asistenty. Umožňují vám hlasové ovládání a integraci s dalšími chytrými zařízeními ve vaší domácnosti.

Chytra_domacnost_kamerovy_svet _blog

 

Další funkce bezpečnostních kamer

Bezpečnostní kamery nabízejí celou řadu dalších užitečných funkcí, které slouží ke zvýšení vaší efektivity a vašeho pohodlí.

  • Notifikace - nainstalované bezpečnostní kamery vám mohou posílat e-mailové nebo mobilní notifikace, když detekují pohyb nebo jinou neobvyklou aktivitu. To vám umožňuje rychle reagovat na případné problémy.
  • Geolokace - kamery mohou využívat geolokační data z vašeho mobilního telefonu, aby zjistily, zda jste doma nebo ne, a podle toho upravily svá nastavení.
  • ONVIF - tato již standardní funkce umožňuje propojení kamer a záznamových zařízení od různých výrobců, což zvyšuje flexibilitu a možnosti integrace.
  • PIR senzor - detekuje infračervené záření a spouští kameru, když zaznamená pohyb. Tento senzor zvyšuje přesnost detekce a snižuje počet falešných poplachů.

 

Závěrem

Výběr vhodné bezpečnostní kamery pro váš dům, nebo do vnitřních prostor, vždy závisí na vašich konkrétních potřebách a preferencích. Pokud hledáte cenově dostupné řešení bez pokročilých chytrých funkcí, mohou být analogové nebo AHD kamerové systémy pro vás vhodnou alternativou. Pokud naopak hledáte pokročilejší a vylepšené technologie s vysokým rozlišením a flexibilitou v konfiguraci, poohlédněte se spíše po IP kamerách. 

Při výběru kamery si vždy zodpovězte základní otázky, co vše od vaší bezpečnostní kamery očekáváte a zvažte své finanční možnosti. Pokud i nadále váháte a nevíte si rady, kterou kameru vybrat, neváhejte se na nás obrátit. Rádi vám pomůžeme s výběrem nejen kamery samotné, ale i celého bezpečnostního systému, abyste vy i vaši blízcí mohli žít s pocitem většího bezpečí